Jak rozjaśnić ciemne mieszkanie?

Jak rozjaśnić ciemne mieszkanie?

Jak rozjaśnić ciemne mieszkanie?

Ciemne mieszkanie to problem, który dotyczy wielu z nas. Wpływ na to ma wiele czynników, jak usytuowanie mieszkania czy wielkość i liczba okien. Niestety są to elementy, na które nie mamy wpływu. Jednak istnieje wiele wnętrzarskich tricków, które mogą sprawić, że nasze z pozoru ponure i ciemne mieszkanie stanie się jasne i słoneczne. Jesteście ciekawi, jak to zrobić? Czytajcie dalej!

Po pierwsze – kolor ścian i podłóg

Kolory, które stosujemy w mieszkaniu mają niebagatelny wpływ na jego klimat. W przypadku mieszkania, w którym brakuje dziennego światła, oczywistym wyborem wydają się jasne barwy. I wcale nie oznacza to, że ściany powinny być sterylnie białe! W ciemnym mieszkaniu doskonale sprawdzą się rozbielone beże, szarości, a także popularne ostatnio pastele. Co więcej, wcale nie musimy się bać intensywnych barw, o ile nie będą one dominowały. Jeśli marzy się nam na ścianie butelkowa zieleń, niech to będzie to ściana okienna lub ta, na którą światło nie pada bezpośrednio.

W tym miejscu warto również chwilę poświęcić sufitowi, który bywa nazywany piątą ścianą. On również odgrywa znaczącą rolę, gdy chcemy rozjaśnić przestrzeń. Zamiast malowania możemy zastosować nowoczesną technologię sufitów napinanych, która pomoże nie tylko rozjaśnić przestrzeń, ale także ją powiększyć. W tym celu warto zwrócić uwagę na sufity świetlne oraz panele lustrzane.

Jeśli chodzi o podłogi, sprawa jest nieco prostsza. W ciemnym mieszkaniu sprawdzą się zarówno bardzo jasne podłogi (a nawet białe), jak również te w ciemniejszych kolorach. Nie poleca się ciemnych kolorów, gdyż optycznie pomniejszają przestrzeń, a tego w ciemnym mieszkaniu chcemy uniknąć.

Po drugie – meble i akcesoria

Dobór jasnych kolorów dotyczy nie tylko ścian i podłóg, ale także elementów wyposażenia. Jeśli nie przepadamy za białymi meblami, wybierzmy te wykonane z jasnego drewna lub płyt MDF w jasnych kolorach. Również komplety wypoczynkowe i dywany starajmy się wybierać w jaśniejszych barwach, które w razie potrzeby złamiemy mocniejszym akcentem kolorystycznym lub geometrycznym wzorem na poduszkach. Jeśli zdecydowaliśmy się na ściany w ciemniejszych barwach, możemy je rozjaśnić stosując np. białe elementy dekoracyjne w postaci obrazów, ram czy lustra. Zwróćmy także uwagę na dekorację okien – wybierajmy jasne zasłony i niezaciemniające firany, które będą wpuszczały do mieszkania naturalne światło. Będąc przy temacie wyposażenia warto poświęcić chwilę stolarce drzwiowej. Dobrym sposobem na wpuszczenie światła do mniej oświetlonych pomieszczeń jest wybór przeszklonych drzwi.

Po trzecie – oświetlenie

Najprostszym sposobem na jaśniejsze wnętrza jest ich odpowiednie oświetlenie. W ciemnym mieszkaniu oświetlenie powinno być dobrze rozplanowane, by doświetlać miejsca najbardziej zacienione. Należy również zwrócić uwagę na temperaturę światła i dobrać ją do stylu mieszkania. Przy okazji oświetlenia warto wrócić do wspomnianych wcześniej sufitów napinanych i rozwiązań świetlnych, które dają delikatne i bezcieniowe światło. Przy tym rozwiązaniu nawet cały sufit może pełnić rolę oświetlenia!

Szukasz innych ciekawych wskazówek wnętrzarskich? Zapraszamy do lektury naszych pozostałych artykułów!

Zapisz

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.