Nowoczesny salon- jak go urządzić?

Nowoczesny salon- jak go urządzić?

Wielu z nas, znudzonych tradycyjnymi rozwiązaniami, marzy o nowocześnie urządzonym salonie. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu, czy w mieszkaniu, w bloku, to pomieszczenie pełni wyjątkową funkcję. Spotykają się w nim nie tylko członkowie rodziny, ale też zaproszeni goście. Musi być więc nie tylko przytulne – liczy się również funkcjonalność i reprezentatywny wygląd. Jak urządzić takie wnętrze? Przeczytajcie.

Jasne ściany to podstawa

Większy metraż daje dużo większe możliwości aranżacyjne, co nie znaczy, że mały salon wyklucza zastosowanie ciekawych pomysłów. W obu przypadkach, szczególnie w kwestii koloru ścian, warto zdecydować się na biele, beże, szarości lub pastele. Nie tylko powiększą optycznie pokój, ale też dadzą szereg możliwości, jeśli chodzi o meble i dodatki. Neutralne barwy dobrze wyglądają w towarzystwie intensywniejszych, np. na dywanikach, zasłonach, obrazach, poduszkach i narzutach. Jeśli ściany są gładkie, bez żadnego wzoru i faktury, doskonale skomponują się z cegłą, drewnem lub szkłem – materiałami modnymi i efektownymi, często wykorzystywanymi w nowoczesnych wnętrzach.

Sufity i podłogi – baza nowoczesnego wnętrza

Styl nowoczesny w dużej mierze opiera się na kontrastach, ale w przypadku mniejszych pomieszczeń, lepiej ograniczyć je do wzorów na dodatkach niż eksponować na ścianach. Dotyczy to również sufitów i podłóg. Teoretycznie, wchodząc do pomieszczenia, rzadko zwracamy na nie uwagę, jednak mają ogromny wpływ na to, czy nasz salon będzie postrzegany jako jasny i przestronny, czy przeciwnie- ciemny i przytłaczający.

Podłogi, jeśli salon jest niewielki, nie powinny mieć wyraźnych wzorów. Dobrze sprawdzi się klasyczne drewno, w odcieniu dopasowanym do koloru mebli. Uważajmy, by nie pomieszać barw chłodnych z ciepłymi. By nie wpaść w pułapkę zbyt wielu motywów i ornamentów, możemy postawić na wykładzinę dywanową. Jeśli zdecydujemy się na jasną i jednolitą, na pewno dodatkowo powiększy nasze wnętrze. Ta sama zasada dotyczy sufitów. W przestronnych salonach nie ma przeszkód, aby pozwolić sobie na ciemniejszy kolor, fakturę, czy nawet grafikę na suficie. W przeciwnym wypadku zainwestujmy raczej w klasyczny, jednobarwny i jasny, np. ten napinany od firmy DPS®. Jeżeli musimy dodatkowo doświetlić nasz salon, zastanówmy się nad opcją sufitów świetlnych DPS® light. Zamiast ustawiać w pomieszczeniu kolejne lampy i tracić cenne centymetry, zadbajmy o delikatne, rozproszone światło z samego sufitu. Będzie nowocześnie, ale i przytulnie.

Jakie wybrać meble?

Meble w nowoczesnym salonie powinien cechować minimalizm i prostota. Doskonałym wzorem do naśladowania może być styl skandynawski. Białe lub kolorowe meble są w nim synonimem nowoczesności. Sprawdzi się też styl industrialny, w którym dużą rolę odgrywa metal i ascetyczne formy. Meble zazwyczaj są dość ciemne i wizualnie ciężkie, ale świetnie współgrają z jasnymi, gładkimi ścianami. Wielbiciele staroci także nie muszą z nich rezygnować. Zestawienie stylu retro ze współczesnymi rozwiązaniami wnętrzarskimi, daje naprawdę ciekawy efekt- pomieszczenie staje się bardziej stylowe, oryginalne, ale wciąż pozostaje nowoczesne.

Jak urządzić nowoczesny salon?

Przede wszystkim tak, by przebywanie w nim sprawiało nam przyjemność. Nie sugerujmy się poradami projektantów, jeżeli nam się nie podobają i nie dotyczą stylu, w którym najlepiej się czujemy. Istnieją przecież bezpieczne rozwiązania, które unowocześnią nasz salon, bez konieczności gruntownym zmian i wielkiego remontu. Jasne ściany i sufit, stonowana podłoga bez dużych wzorów i kontrastowe dodatki to chyba najbardziej uniwersalny przepis na nowoczesny salon.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.